Agenda

Performance door Reza Mirabi: 7 Attempts to Understand the Language of the Birds
Vrijdag 21 Maart 2025, 15:30

21.03.2025 15:30

7 Attempts to Understand the Language of the Birds is een performance-installatie die zeven verweven verhalen samenbrengt—mythische, ecologische, persoonlijke en wetenschappelijke—en die de relatie tussen mens en vogel in kaart brengt via een choreografie. Het werk vindt zijn oorsprong in een geluidsopname uit 1997 waarin we de laatste vogel van zijn soort, een liefdeslied horen zingen waarop nooit antwoord zal komen. Dit kwetsbare moment wordt gebruikt als een brug naar het complexe samenspel van mythe, werkelijkheid en crisis, poëzie en verbeelding terwijl de opname laat zien hoe materiaal een brug kan slaan die de tijd tart. 

Aan de oorsprong van dit werk ligt het mystieke idee van de "taal van de vogels," een concept dat voorkomt in mythes die zich uitstrekken van Perzië, door Europa, tot India. Hier zijn vogels niet slechts dieren, maar dragers van goddelijke wijsheid, waarvan de liederen waarheden fluisteren die vaak het menselijk begrip te boven gaan. De performance-installatie put inspiratie uit het 12e-eeuwse soefigedicht Mantiq ut-Tayr (De Taal van de Vogels) van Attar van Nishapur, de verhalen van Mandy en Lara Sirdah, vogelspotters uit Gaza, en Nadeem Shehzad, de vogeldokter uit New Delhi die 22.000 gewonde vogels heeft gered. Het stuk reflecteert op hoe mensen en vogels vaak navigeren door dezelfde concepten van zorg, verlies en overleving.

Door middel van bioluminescentie, morsecode, melodie, poëzie en ritme roept de performance het idee op van vogels als boodschappers van meer-dan-menselijke kennis, en wijst het op de mogelijkheid van een verbinding met het onbekende. 7 Attempts to Understand the Language of the Birds wordt een meditatie over hoe door crisis ruimtes voor poëtische verbeelding kunnen worden geopend. Mirabi nodigt ons uit op nieuwe wijze te verhouden tot de liederen van de vogels die de luchten sieren.  

Reza Mirabi